Zalety regeneracji sprzęgła hydrokinetycznego

W silnikach spalinowych muszą być zastosowane mechanizmy umożliwiające przenoszenie napędu, dzięki czemu da się skutecznie i płynnie rozpędzać pojazd. Takie rozwiązania pozwalają także na zmianę biegów oraz zatrzymywanie aut bez konieczności wyłączania jednostki napędowej. W samochodach z automatyczną skrzynią biegów wykorzystuje się do tego celu sprzęgło hydrokinetyczne, zwane konwerterem momentu obrotowego. Intensywnie użytkowane, może ono ulec zepsuciu. Wtedy rozsądną opcją jest jego renowacja – przeczytaj cały tekst, aby dowiedzieć się, dlaczego!

Działanie sprzęgła hydrokinetycznego

Montowany w autach z automatyczną skrzynią biegów system składa się z pompy oraz turbiny, które są połączone poprzez znajdujący się w obudowie płyn hydrauliczny. Wirnik pompy przemienia energię mechaniczną w kinetyczną, przez co ciecz wprawia w ruch łopatki wirnika turbiny – energia kinetyczna jest z powrotem zamieniana na mechaniczną i przekazywana do skrzyni biegów. Wskazana konstrukcja sprzęgła hydrokinetycznego ułatwia płynne przenoszenie momentu obrotowego między wałem korbowym a skrzynią biegów. 

Wyróżniki sprzęgła hydrokinetycznego

Zwykle tego rodzaju konwertery są spotykane w maszynach, w których liczy się komfort jazdy, a nie dynamika i osiągi. Wiąże się to z faktem, że sprzęgło hydrokinetyczne ma dość duży poślizg, więc działa z większym opóźnieniem niż inne stosowane rozwiązania. Straty mocy przekładają się też na większe zużycie paliwa. Jednak niezaprzeczalną zaletą omawianego komponentu jest odporność na uszkodzenia nawet w przypadku intensywnej eksploatacji. Kierowcy docenią też łatwą zmianę biegów, cichą pracę jednostki napędowej, a także łagodny rozruch.

Postaw na regenerację sprzęgła hydrokinetycznego

Istnieją symptomy, które mogą sugerować zużycie konwertera momentu obrotowego. Chodzi m.in. o spadek osiągów samochodu czy słyszalne dźwięki dochodzące z okolic skrzyni biegów. Zamiast sięgać po nowe elementy, zdecydować można się na sprzęgło hydrokinetyczne po regeneracji. Sprawdzone firmy w profesjonalny sposób odnawiają tego rodzaju części, gruntownie je testują, a potem sprzedają w konkurencyjnych cenach!