Tworzenie witryn internetowych to proces, który podobnie jak wiele innych działań związanych z designem, podlega trendom i zmieniającym się modom. To, co w webdesignie było popularne i pożądane kilkanaście czy jeszcze kilka lat temu, dziś często uznawane jest za archaiczne. Sprawdź, co jest modne w projektowaniu na przełomie 2021 i 2022 roku, czym jest lazy loading i które trendy będą najważniejsze w najbliższych latach.

Responsywność

Obecnie każda strona www musi odpowiednio prezentować się nie tylko na ekranie komputera, ale także na wyświetlaczu telefonu czy tabletu. Responsywność to jeden z najważniejszych elementów UX, czyli doświadczenia użytkownika, odwiedzającego serwis w sieci. Coraz częściej do przeglądania internetu służą urządzenia mobilne, dlatego koniecznie trzeba zadbać o to, by pełna funkcjonalność witryny była dostępna niezależnie od sprzętu.

Wyraźna i czytelna typografia

W 2022 roku w modzie będą wyraźne, proste oraz odpowiednio pogrubione czcionki. Odważne i unikalne fonty nie tylko lepiej przyciągają, ale pozwalają wyeksponować treści, na które użytkownik ma zwrócić szczególną uwagę.

Odważne kolory

Ostatnie kilka lat to dominacja „bezpiecznych” kolorów w webdesignie. Topowe marki i największe serwisy coraz częściej sięgają jednak po odważne barwy, które w ciekawy sposób pozwalają przełamywać stonowaną kolorystykę.

Mikroanimacje i lazy loading

Osobny akapit warto poświęcić mini-animacjom, wykorzystywanym m.in. w projektowaniu sklepów internetowych. Ich efektem jest np. zmiana tradycyjnego kursora myszy na inny obiekt, w momencie najechania na link lub miniaturę produktu.

Z kolei lazy loading to trend polegający na opóźnieniu ładowania widoku obiektów do momentu, aż dany content stanie się faktycznie potrzebny. Dzięki temu strona działa sprawniej i efektywniej.

Płaskie projektowanie i odejście od zdjęć ze Stocków

W zakresie tworzenia grafiki nadal silny będzie trend flat design, czyli płaskie projektowanie, pozbawione gradientów, cieni i zawiłych kształtów. Z kolei zaufania do witryny nie budzą już stockowe zdjęcia, które zwykle rażą swoją sztucznością i niedopasowaniem, dlatego, decydując się na ich użycie, trzeba zachować dużą ostrożność.

Projektowanie stron Poznań – zaufaj ekspertom!

Firmy, którym zależy na funkcjonalnej i efektownej witrynie internetowej, zgodnej z zasadami UX i najnowszymi trendami, powinny zlecać projektowanie stron w Poznaniu agencjom interaktywnym z odpowiednim doświadczeniem. To najlepszy sposób, by zyskać kompletne, dobrze zoptymalizowane domeny, które przyciągną użytkowników i nowych klientów, pozwalając markom kreować pozytywny wizerunek w sieci.