Różne organizacje coraz częściej zaczynają dostrzegać korzyści z regularnego sprawdzania zabezpieczeń swoich struktur informatycznych. W świecie IT wyróżnia się aż trzy główne rodzaje pentestów, które można przeprowadzić w dowolnym środowisku. Sprawdź, który wariant może sprawdzić się w Twoim biznesie. Przeczytaj artykuł o testach penetracyjnych!

Pierwszy – test czarnej skrzynki

Podczas wykonywania tak zwanego Black Box Pentest osoba testująca nie powinna mieć żadnej wiedzy na temat sprawdzanego systemu oraz jakichkolwiek uprawnień i dostępów do architektury lub struktury IT klienta. Takie testy penetracyjne symulują rzeczywisty, zewnętrzny atak hakerski.

Drugi – test białej skrzynki

White Box Pentest jest tak naprawdę przeciwnością Black Boxa. Pentester ma wszechstronną wiedzę dotyczącą testowanego obszaru oraz uprawnienia dostępu i całkowity wgląd do wskazanego środowiska. Takie testowanie może pozorować zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne wtargnięcie.

Trzeci – test szarej skrzynki

Ostatni rodzaj to Grey Box Pentest. Stanowi on pewnego rodzaju połączenie dwóch wcześniejszych możliwości. W takiej sytuacji testujący otrzymuje niekompletny dostęp do informacji na temat badanego środowiska. Symuluje to sytuację, w której haker wszedł w posiadanie pewnych informacji, ale nie wszystkich.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Specjaliści nie mają wątpliwości, że przeprowadzanie cyklicznych testów penetracyjnych przynosi wiele korzyści firmom. Warto zorganizować chociaż raz w roku dowolne, podstawowe sprawdzanie zabezpieczeń IT w firmie, by uniknąć niepotrzebnych ataków hakerskich i wiążących się z tym kłopotów.