Jest bardzo ważnym elementem zestawu komputerowego. Wiele osób podpina go nie tylko do urządzenia stacjonarnego, ale także laptopa. Dobry monitor podniesie komfort pracy w biurze oraz rozrywki multimedialnej w domu. Jaki model wybrać? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na które parametry zwrócić uwagę podczas porównywania ofert dostępnych na rynku.

Rodzaj ekranu i jego przekątna

Do standardowego użytku wystarczy monitor o przekątnej od 17 do 22 cali. Miłośnicy gier czy osoby, które na komputerze chcą oglądać filmy, powinny sięgnąć po większy model, który zapewni głębię i dobre odwzorowanie szczegółów obrazu. LCD czy LED? Ten pierwszy jest tańszy, ale nie będzie dobry do pracy w mocno nasłonecznionym pomieszczeniu. Do biura lepszy będzie LED, który zapewnia szeroką paletę barw i dobrze radzi sobie z promieniami słonecznymi padającymi na ekran.

Jaka rozdzielczość?

Czym ona jest? To parametr trybu wyświetlania, który określa ilość pikseli w poziomie i pionie. Od rozdzielczości zależy odwzorowanie szczegółów obrazu. Ma to duże znaczenie, gdy wybierasz sprzęt do oglądania filmów, gier lub pracy z plikami graficznymi. Pamiętaj jednak, że jakość obrazu jest połączona z kartą graficzną. Gdy karta będzie słaba, nawet najlepszy monitor do komputera nie odwzoruje perfekcyjnie grafiki.

Obecnie najczęściej stosowana jest rozdzielczość:

  • Full HD – 1980×1080 pikseli,
  • WQHD – 2560×1440 pikseli,
  • 4L – 3840×2160 pikseli.

Częstotliwość odświeżania i inne parametry

Wartość wyrażana przez producentów w hercach. Częstotliwość odświeżania oznacza ilość obrazów na ekranie w czasie 1 sekundy. Do tego parametru największą wagę przykładają gracze komputerowi. Podstawowy monitor 144 Hz sprawdzi się do użytku biurowego czy korzystania z internetu. Obraz jest tutaj odświeżany 144 razy na sekundę. Bardziej wymagający fani gier lub filmów wybierają zwykle monitor 240 Hz, a nawet jeszcze lepszy. Należy jednak zwrócić uwagę, że częstotliwość wyświetlania obrazu jest uzależniona nie tylko od ekranu, ale także procesora komputera.

Podczas doboru zwróć uwagę również na:

  • kąt widzenia – dostępne są modele TN, S-IPS, MVA//PVA,
  • parametry obrazu – najlepszy będzie kontrast powyżej 400:1,
  • czas reakcji – szczególnie ważny w przypadku komputera do gier.

Wybierz idealny monitor dla siebie

Poznałeś podstawowe parametry, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu ekranu do swojego zestawu komputerowego. Nie zapominaj także o ergonomii pracy. Odpowiednia wysokość, kąt obrotu ekranu czy kąt pochylenia wpływają na wygodę korzystania ze sprzętu na co dzień.