Gdzie zregenerować sprzęgło hydrokinetyczne?

Pojazdy mechaniczne są wyposażone w szereg konstrukcji pozwalających na transportowanie mocy i momentu obrotowego z silnika na koła. Ważnym elementem takiego systemu jest sprzęgło hydrotechniczne (zwane też konwerterem momentu obrotowego), które jest montowane w maszynach z automatyczną skrzynią biegów, a także tych o większych gabarytach. Zapewnia ono łagodny rozruch oraz optymalne tłumienie drgań. Wiele osób zastanawia się, czy warto i gdzie można zregenerować tego rodzaju komponent. Odpowiadamy na te pytania w tekście, więc zachęcamy do czytania!

Jak działa sprzęgło hydrokinetyczne?

Dobrze wiedzieć, jak działa opisywana część, wykorzystująca zjawisko bezwładności cieczy. Sprzęgło hydrokinetyczne składa się z pompy oraz turbiny, połączonych poprzez płyn wewnątrz obudowy. Wirnik pompy zamienia energię mechaniczną w kinetyczną, a to z kolei uruchamia turbinę przemieniającą energię kinetyczną w mechaniczną. Im szybciej wiruje ciecz, tym większy moment obrotowy jest przenoszony. Nowoczesne model mają wbudowaną tarczę „lock-up”, która spina czasowo oba kluczowe elementy, co ogranicza spalanie podczas szybszej jazdy.

Charakterystyka sprzęgła hydrokinetycznego

Zasada działania konwertera momentu obrotowego sprawia, że wał od strony skrzyni biegów kręci się nieco wolniej niż ten od silnika. Dlatego w przekazie energii następuje pewien poślizg, wiążący się ze stratą mocy. Sprzęgła hydrokinetyczne montuje się więc w maszynach, w których nie liczą się osiągi. Omawiany system wyróżnia się również szeregiem zalet, m.in. łagodnym rozruchem silnika, cichą zmianą biegów oraz niską awaryjnością. Co jednak zrobić, gdy pojawiają się symptomy zużycia?

Firmy regenerujące sprzęgło hydrokinetyczne

Niepokojącymi zjawiskami, które powinny zwrócić uwagę kierowców, są: spadek osiągów auta oraz wydobywanie się dźwięków ze skrzyni biegów. W takiej sytuacji warto przekazać sprzęgło hydrokinetyczne fachowcom. Dobre firmy mają odpowiedni sprzęt, dzięki któremu ocenią stan części, wyczyszczą wszelkie elementy, dokonają reparacji i przetestują gotowy artykuł. Co trzeba podkreślić, zajmują się komponentami z samochodów osobowych, dostawczych czy ciężarowych i zapewniają atrakcyjne ceny usług.